Dodana: 1 luty 2007 09:26

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:26

Bielska Ikona

Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim zaprasza 8 grudnia o godz. 14 na otwarcie wystawy „Bielska Ikona”.

Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim jest jedyną szkołą tego typu w Polsce. Powołane zostało do życia 17 maja 1991 r. decyzją Metropolity Warszawskiego i całej Polski Bazylego. Aktualnie Studium Ikonograficzne podlega Sawie, Metropolicie Warszawskiemu i całej Polski.

W latach 60-tych XX wieku zaczęło dojrzewać wśród młodzieży zainteresowanie życiem religijnym. Organizowane były spotkania z duchownymi, wspólne wyjazdy, obozy, konferencje. Przyszedł też czas na to, by zorganizować obóz ikonograficzny. Pierwsze kontakty ikonograficzne zawiązały się z prawosławnym Kościołem w Finlandii, gdzie ikonografia była już powszechnie uprawiana dzięki prof. Uspienskiemu z Paryża. Pierwszy obóz ikonograficzny odbył się w lipcu 1983r. na Św. Górze Grabarce. Zajęcia ze sztuki pisania ikon na tym obozie prowadziła Helena Nikkanen z Helsinek (dzisiaj dyrektor Ośrodka Konserwacji przy klasztorze na Yalaamo w Finlandii).

Podobne obozy organizowane były do roku 1991. Oprócz obozów, w Parafii św. Michała w Bielsku Podlaskim prowadzone było kółko ikonograficzne. Doświadczenia zdobyte na szkoleniach i zajęciach ikonograficznych wskazywały na konieczność utworzenie stałych zajęć czy też pracowni pisania ikony. Prawosławny Kościół w Polsce miał i ma wielkie zapotrzebowanie na ikony do wystroju nowych świątyń, uzupełnień i zmian w istniejących starych cerkwiach, jak również dla zaspokojenia potrzeb wiernych w ich duchowym życiu. W czasie kilku lat istnienia Studium Ikonograficzne stara się działać intensywnie i w miarę swoich możliwości zaspokajać oczekiwania Cerkwi.

               

Owocem pracy bielskiego Studium Ikonograficznego są ikony znajdujące się w wielu miejscowościach w kraju i za granicą. Szkoła w całości zaprojektowała i wykonała ikonostas do nowej cerkwi w Gorzowie Wielkopolskim, ikonostas do kaplicy w Orli na Podlasiu, ikonostas do kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Białowieży, ikony do ikonostasu w Topolanach, bardzo dużo ikon różnych wymiarów do cerkwi w Czyżach, setki ikon na zamówienie osób prywatnych. Obecnie trwają prace nad ikonostasem do nowej cerkwi przy cmentarzu we wsi Szastały parafii św. Michała w Bielsku Podlaskim.

Prace absolwentów i słuchaczy studium znajdują się w cerkwi Zaśnięcia N.M.P w Bielsku Podlaskim, w Seminarium, w cerkwi w Gorzowie Wielkopolskim, u prywatnych osób i w wielu innych miejscach. Dziełem absolwentów jest ikonostas cerkwi św. Jana Teologa w Supraskim monasterze, ikonostas nowej cerkwi we wsi Widowo. Ikony ze Studium znajdują się również poza granicami Polski: w Belgii, USA, Niemczech, Grecji, Konstantynopolu, Francji, Finlandii, Słowacji i w innych krajach.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook